You are currently viewing Varšava, jej 11 lákadiel a mojich 7 rád

Varšava, jej 11 lákadiel a mojich 7 rád

Nie je to Rio, ale je to inde. Takto sme si vyberali silvestrovskú destináciu. Doma sa nám oslavovať nechcelo. Teplé a (cenovo) dostupné krajiny nám ale unikli. Sláviť s ozbrojenou ochrankou na preplnených západoeurópskych námestiach nás nebralo. Takže to vyhrala Varšava.

Pamätajúc si veľkonočné sneženie v Krakove z pred pár rokov sme sa obávali počasia. Tiež sme rozmýšľali, čo tam budeme (tak dlho) robiť. Obávali sme sa zbytočne. Vo Varšave by som vydržala ešte ďalšie 3 dni. Ale iba ak by teplota o 20 stupňov stúpla.

Vo poľskej metropole sme boli 4 dni. 2 sme strávili chodením po meste, 2 nás vietor zahnal do múzea a kaviarní. Pár vecí sme ale videli. Tu sú tie top.

1. Staré mesto

Tiahne sa od začiatku neskutočne dlhej ulice Krakowskie Przedmieście. Pokračuje Staromestským námestím až k Novému mestu. Z nich do strán vybiehajú menšie a užšie uličky, skrývajúce rôzne poklady.

Je to najkrajšia časť Varšavy. Vyzerá, akoby sa nad ňou roztrhlo vrece s kostolmi a historickými budovami. Len chodíš, točíš hlavou na strany a híkaš. Centru dominuje hrad/pevnosť, prístupná aj z vnútra. Neboli sme, za to sme vyliezli na zvonicu kostola sv. Anny. Odtiaľ je pevnosť i celé centrum ako na dlani.

Takou menšou vyhliadkou je Gnojna Gora, ukrytá v spleti historických uličiek. Našli sme ju, keď sme sa vybrali ulicou za Bazylikou Archikatedralnou, smerom na Brzozowu ulicu.

Úplne iný výhľad je z Barbakánu a pozostatkov varšavského opevnenia.

2. Gdanski most

Varšava má veľa mostov. Gdanski je ten v Novom meste. Vraj by z neho mal byť najkrajší výhľad na Staré mesto. Je fakt, že ti ukáže celé centrum, len si treba vybrať ten správny čas. My sme šli po moste popoludní. A videli akurát rozpálené slnko, ktoré nám svietilo rovno do očí.

3. Promenáda rieky Visla

V zime boli jedinou atrakciou policajti, loviaci čosi z rieky, no v lete to tam vraj žije. Z jednej strany na druhú premávajú “vodné električky”. Na miestach, ktoré pod snehom lákajú akurát bežcov, a na miestnych plážach, vyrastú bary a ležadlá.

Druhá strana, Praga, ožije a ozelenie. Inak, táto časť je domovom divo žijúcich zverov, napríklad bobrov.

Pri promenáde (v časti Nové mesto) je i jedna z najpopulárnejších moderných atrakcií Varšavy – multimediálna fontána, známa svetelnou show. Opäť ale v lete. „Funguje“  v mesiacoch máj až september.

4. Praga

Bývalá priemyselná štvrť s niekoľkými fajn pamiatkami a hipsterskými podnikmi. Na jej začiatku (od mostu Śląsko-Dąbrowski) je ZOO. A niekoľko až neuveriteľne zachovalých kostolov. Je domovom národného futbalového štadiónu, ktorý leží pri pláži na rieke Visle. I najstaršieho trhoviska Varšavy, v zime polouzavretého.

O Prage sme čítali, že patrí k najnebezpečnejším častiam. Ohrozene sme sa necítili, hoci modernejšie obydlia striedali chajdy na pokraji zrútenia. No držali sme sa skôr v „turistickej časti“. Skúmať, čo sa stalo so starými priemyselnými skladmi sme nešli.

5. Kostoly

Varšava nedostatkom sakrálnych pamiatok netrpí. A je jedno, či hovoríme o Starom alebo Novom meste, štvrti Praga. Nádherne zachovalé z vonku aj z vnútra. Zaujmú i tých, ktorých takéto veci veľmi neberú. A je v nich teplo. Z kostola do kostola sme chodili predovšetkým sa zohriať.

6. Kopernikove centrum

Jedno z najväčších vedeckých centier v Európe. Svet v ňom môžeš preskúmať všetkými zmyslami. Prostredníctvom viac ako 450 exponátov. Experimenty, testy, kvízy vyskúšaš na vlastnej koži. Ľahni si na fakírovu posteľ. Otestuj forenzné techniky. Porovnaj svoju fyzickú zdatnosť s rekordérmi zo sveta zvierat.

» V múzeu je toho strašne veľa, v pohode na celý deň. Mne sa zdalo, že 2-3 hodiny experimentovania sú akurát. Pauzu si môžeš dať v bufete.

» Miesto je veľmi obľúbené. Lístok si zarezervuj cez internet, hlavne cez prázdniny.

» Oplatí sa prísť skôr, hneď ako otvárajú. Okolo obeda už boli pri pokladni rady. Ťažšie sa dostávalo i k experimentom a atrakciám.

» Múzeum nemá takmer žiadnu spojitosť s Varšavou. Navštív ho, ak máš dostatok času. Ak ťa veda takou formou skutočne zaujíma. Alebo si s deťmi. Rodiny poteší výhodné vstupné.

7. Palác kultúry a vedy

Najvyššia budova mesta bola darom od Sovietskeho zväzu. A podľa toho k nej domáci pristupujú. Dôkazom o neobľúbenosti je aj nelichotivá prezývka, ktorá jej prischla. Napriek tomu v nej našlo domov niekoľko inštitútov, knižnica, kiná a pár múzeí. Najlepšou časťou je vyhliadka na najvyššom poschodí.

8. Varšava z „vyhliadky“ hotela Novotel

Samozrejme, nie oficiálna. Ale nemusíš byť ubytovaný, aby si sa vyviezol na najvyššie poschodie a pozrel sa na Varšavu z hora. Lepší výhľad je z Paláca kultúry a vedy, ale tento je zadarmo. Okrem toho, uvidíš aj Palác. Na oknách sú detské poistky, takže sa horšie fotí.

Palác kultúry a vedy. Novoročne vysvietený.

9. Parky

Vo Varšave je neskutočné množstvo zelene. Menší či väčší park sa ti pripletie do cesty kamkoľvek pôjdeš. Krásny park s palácom je pri budove Najvyššieho súdu. Ďalší je v štvrti Praga. Praski park, kde pobiehajú veveričky. Obľúbený je aj Łazienki Park s belvedérom.

10. Pamiatky Varšavského povstania

Vo Varšave je povstanie stále veľmi citlivou témou. Zorganizované bolo s cieľom oslobodiť mesto ešte pred príchodom Sovietov, aby sa krajina nedostala do spárov komunizmu. Bolo neúspešné a doslova utopené v krvi.

Dnes ho v meste pripomínajú sochy, pamätníky a múzeum. Navštíviť sme ho nestihli, čo ma trochu mrzí, je veľmi odporúčané. Ak chceš nejaké múzeum vo Varšave vidieť, malo by to byť práve toto.

11. Stopy Židovstva

Ďalšia téma, ktorá silne rezonuje Varšavou. Vybrali sme si ju na Free Tours. Sprievodkyňa rozprávala veľmi zaujímavo. Lenže množstvo židovských pamiatok bolo zničených. Veľká časť prehliadky bola teda len na fotkách, pri miestach, kde kedysi stáli. Ak ťa táto téma zaujíma, v meste je židovské múzeum a cintorín.

Pochúťky z reštaurácie Zapiecek a vlastnoručne načapované pivo. 

Sedmoro postrehov z Varšavy:

» S počasím sme mali viac šťastia ako rozumu, prvé dva dni bolo dokonca pekne. Ako hnusne mohlo byť sme zistili, keď sme vystúpili v Bratislave. Varšava nie sú Kanáre, rátaj s tým, že bude mrznúť, fúkať a niečo padať.

» Cestovali sme autobusom Polski Bus. Dnes už funguje pod značkou Flixbus. Za 2 spiatočné lístky z Bratislavy sme zaplatili 46 eur. Flixbus je drahší. Plus, 90 percent spojení je s prestupom vo Viedni.

» Doprava v meste pozostáva z metra, električiek a autobusov. Vraj funguje dobre. Využili sme len metro, na/z autobusového nádražia, a šlo. Bývali sme pri Paláci kultúry a vedy, a chodili sme všade, i do štvrte Praga, pešo. K doprave dodám, že lístky s rôznou časovou platnosťou sa kupujú v automatoch, kde sa dá zvoliť angličtina a platba kartou.

» Zloté, poľskú menu, zoženieš bez problémov v zmenárni alebo v bankomate. Ak cestuješ autobusom, zameň si pred odchodom. Po ceste sa to nedalo a v malých odpočívadlách nebrali eurá ani kartu.

» Ubytovali sme sa v Novoteli, čo je sieť parádne vybavených hotelov. Žiadny lowcost, ale cena 70 eur za izbu/deň bola, vzhľadom na polohu, vybavenie a Silvester, super.

» Z reštaurácií sa nám najviac páčil Zapiecek, tradičná „piroháreň“ s pobočkami po celom meste. Majú výborné jedlo, šikovnú obsluhu, otvorené aj 1. januára a sú večne plní. Oplatil sa i Alchemist Gastropub. Síce nemajú poľské jedlo, ale majú samoobslužnú pivnú stenu.

» Populárnou súčasťou miestnej kultúry je vodka. Vyskúšaj ju v podniku „Pijalnia Wodki a Piwa“. Majú ochutené „miešané vodky“, poľské vodové pivo a celkom dobrý tatarák. Pozor si daj na besného psa (vodka s tabascom).

Ešte váhaš? Pozri si, aký mávala Varšava peckový ohňostroj.

Zamiloval si si nejaké miesto počas osláv Nového roka? Podeľ sa oň aj s ostatnými.

Z Varšavy je to na skok na Pobaltie a do Škandinávie:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.