You are currently viewing Uži si zimu pod palmou v Marsa Alam

Uži si zimu pod palmou v Marsa Alam

Egypt. Celoročné kúpanie a fantastické služby, ktoré sú od nás len pár hodín letu. Kedysi jedna z našich najobľúbenejších destinácií chytá druhý dych. Aspoň v podobe letoviska Marsa Alam, kde som strávila 4 mesiace a vianočné sviatky ako animátorka. Čo môžeš očakávať, ak sa vyberieš (i cez Vianoce) na dovolenku do Marsa Alam? Aké aktivity si nemôžeš nechať ujsť?

Sharm El Sheikh Marsa Alam a tie ostatné

Najlepšie ich vystihne slovo luxus, až pompéznosť. Zamestnávajú desiatky ľudí, ktorí ti budú celé dni behať okolo zadku. Až nadobudneš pocit, že by ti zniesli aj modré z neba. Prvý bol Sharm El Sheikh, pre nás skoro synonymum slova Egypt. Kedysi jeho výstavný klenot, dnes mesto duchov, ako ho pre britský magazín Independent opísal Nick Redmayne.

Od pádu ruského lietadla už takmer nikto nelieta na letisko v Sharme. Letovisko dlhšie chýba i v ponuke slovenských cestoviek. Už pred týmto incidentom sa začali chytať a rásť Hurgada a Marsa Alam. Dovolenkové mestá, ktoré neležia „na sude s pušným prachom“, ako sa občas hovorí Sinajskému polostrovu, kde nájdeš Sharm El Sheikh.

Práve v Marsa Alam som strávila jedny slnečné Vianoce. Nájdeš ho na pobreží Červeného mora, asi 200 km južne od Hurghady. Dávnejšie bolo rybárskou dedinkou. Dnes je to parádne letovisko s viac hviezdičkovými hotelmi a vysokou úrovňou služieb.

S rajskými plážami bez konca, kde si oddýchneš pod palmou. Alebo v príjemnom mori. V hoteloch sa vždy niečo deje. Občas šaškujú animátori, inokedy si pozrieš vystúpenie brušných tanečníc, fakírov alebo darwisha. V areáloch hotelov býva „námestíčko“ s pár obchodmi. I miestami, kde si vychutnáš shishu.

Mamma Mia! Môj divadelný začiatok i koniec.
Arranchino bavil davy. Hlavne, keď sa skotúľal zo schodov.

V porovnaní s Hurgadou sa mu skôr vyhýba úplne masový turizmus a hlučný nočný život. V Marsa Alam si užiješ elegantnejšie bary. A luxus. Luxus za malý peniaz, s ktorým si Egypt spájame. Dovolenkujú tu rodiny s deťmi, potápači a vyznávači relaxu pri mori. V zime patrí starším. Mali sme napríklad veľa Nemcov. Dokonca takých, čo polroka bývali v hoteli. V teple a za nižšie náklady ako doma.

Ešte viac luxusu ukrývajú hotely maličkého prístavného mesta Port Ghalib.

Hoci sa do Egypta odporúča necestovať, vo výborne strážených letoviskách si v bezpečí. Sú úplne iným svetom. Ako veľmi iným zistíš, keď sa letovisko rozhodneš opustiť.   

Po stopách dávnych čias   

Čo sú egyptské pyramídy vedia i tí, čo nezvyknú nevytiahnuť päty z hotela. Na pestrú minulosť Egypta ale neodkazujú len pyramídy a sfinga. Aj mňa ich lákalo (a stále láka) viac. Káhira a jej pulzujúce staré mesto. Chrám Ramsesa II. postavený pri Asuánskej priehrade…

Pokoriť ich všetky som nemala čas. Vybrať sa k nimi na vlastnú päsť som nemala odvahu. Využila som teda ponuku fakultatívnych výletov.

Rieka Níl
Kúsok chrámu v Luxore

Cieľom výletu bol Luxor, slávne hlavné mesto starovekých Théb a jeho chrámový komplex, ležiaci na východnom brehu Nílu.

Krátko sme sa plavili po rieke Níl. Dosť dlho na to, aby som si uvedomila, aký mohutný je. A získala predstavu, čo za poklady vyrástli pri jeho brehoch.

Zastavili sme sa i pri Karnaku, obrovskom chrámovom komplexe. Chrámy boli všade. Tri hlavné, menšie uzavreté a niekoľko vonkajších.

Najviac na mňa zapôsobilo Údolie Kráľov. Posvätné miesto večného odpočinku tých najvýznamnejších starovekých egyptských panovníkov. Nazreli sme i do pozoruhodnej Tutanchamónovej hrobky.

Silný dojem zanechal i chrám kráľovnej Hatšepsut. Vraj jeden z najlepšie zachovaných zo všetkých chrámov starovekého Egypta vyzerá, akoby vychádzal zo skaly.

Z Marsa Alam je to ku všetkým historickým miestam veľká diaľka. I do Luxoru. Hoci sa stávalo 3 ráno a cesta trvala skoro 5 hodín, odporúčam fakultatívny výlet. Stojí za to a je bezpečnejší.

Štvorkolkovou púštnymi dunami

Eastern Desert (Východná púšť) sa rozprestiera medzi Nílom a Červeným morom. Rozťahuje sa až do Eritrei, Sudánu a Etiópie. Ale tam ju asi nasledovať nebudeš. Je celkom hornatá, jej kopce, tiahnuce sa popri pobreží dosahujú úctyhodnú výšku. Volajú ju i Červeno-morské vrchy.

Je blízko Červeného mora, a teda i letoviska Marsa Alam. Východná púšť má ideálne prostredie pre safari a rôzne „akčné“ výlety. Pomedzi hory a duny magickej Eastern Desert sa jazdí na jeepoch, ťavách a štvorkolkách. S rozmanitými programami – návštevou beduínskej obce, BBQ, západom slnka, nočnou jazdou. Možností je trilión.

Ja som si nevybrala ani jednu z nich. Pri hoteli som si proste „prenajala“ štvorkolku. Aj s vodičom, sprievodcom a fotografom v jednom. Síce som nefajčila s Beduínmi vodnú, ale len sa preháňať púšťou a zastať, kde sa mi zachcelo, bolo super.

Lawrencia z Arábie. S taškou na notebook.

Hľadá sa nemo

Vody červeného mora sú pokojné a čisté. Ktorúkoľvek lokalitu som si vybrala, šnorchlovalo sa mi v ňom veľmi ľahko. Pritom som bola vtedy prakticky úplný začiatočník. Horšie sa mi vstávalo, aby som stihla ísť pred robotou do vody.

Stačilo ale vidieť tie nádherné koraly, ukrývajúce kúzelný podmorský život. Že okolo mňa raz „presvišťala“ korytnačka, a hneď som premohla. Mala som pocit, akoby ma hodili do akvária. Koraly mimoriadnej kombinácie farieb. Obývané delfínmi, rajami, malými i obrovskými pestrými rybami.

Obyvatelia "domovského" útesu.

I preto potápačské centrum stojí takmer pri každom hoteli. Ten môj nebol výnimkou. Využívala som služby Coraya Divers, ktoré sa pekne vyšvihlo. Z ich pestrej ponuky kurzov a výletov si vyberie skúsený a neskúsený potápač, a tiež nadšenec šnorchlovania.

Ja som si navyberala dosť. Marsa Alam ponúka vskutku atraktívne lokality. Už samotný „domovský útes“ bol peckový, akurát mi časom začal byť pritesný.

Marsa Shura
Marsa Shunne
Abu Saile

Všetky tieto lokality sú do hodiny jazdy loďou z Port Ghalib. Vynikajú farebným podmorským životom, ale tiež príjemnými vodami, bez silných a nebezpečných prúdov. Ideálnymi i pre začiatočníkov.

Najviac som tešila na Abu Dabab, ospevovaný ako jedna z top lokalít, a jeho korytnačky. Bohužiaľ, asi nikdy nebolo tak neuveriteľne hnusne a veterno, ako v ten deň. Vo vode sa nedalo ani plávať, ani vidieť. Tak som sa akurát previezla na ťave.  

Hoci teplota vzduchu je i zimných mesiacoch vyššia, more je chladnejšie. Bez obleku, i keď tenkého som, do vody nešla. Skúsenejších bolo dokonca vídavať v „hroších kožiach“, v hrubších oblekoch.

Pre tých, čo do vody nechcú alebo nemôžu, boli vymyslené lode so skleneným dnom a turistické ponorky. Egypt je jedno z miest, kde sa do nich oplatí sadnúť.

Za bránami hotela

Egypt je krajina kontrastov. Na jednej strane je krása a luxus, na druhej mesačná krajina, ozbrojená ochranka, špina a bieda. To, ako žije domáce obyvateľstvo vo svojich pôvodných obydliach, vyráža dych. Je vidieť, že obyčajní ľudia z príjmov z turizmu veľa nemajú. Tá chudoba je neskutočná.

Pri každej atrakcii ťa obkolesia polonahé žobrajúce deti. Bude ti to asi lámať srdce, ale nie je veľmi bezpečné im niečo dať. Akonáhle zistia, že máš a dáš, bude ich stále viac a ťažko unikneš. Ak si trúfneš do tohto sveta sám, v blízkosti letoviska Marsa Alam je El Qoseir, dýchajúci orientom. Mestečko s Osmanskou pevnosťou zo šestnásteho storočia, starou mešitou a koptským ortodoxným kostolom.

Egypt a jeho druhá strana.

Vianoce pod palmou

Egypťania tieto sviatky neoslavujú, čo by ale nespravili pre turistov. Vianoce v „trópoch“ alebo v hoteli majú osobitú atmosféru. Povedala by som, že čaro, ale ako animátori sme boli radi, že skončili.

Po týždňoch príprav sme tŕpli, aby večerný program vyšiel na jedničku. Alebo aspoň bez problémov, potom, čo sme ráno zistili, že pódium sa zmenšilo. A že časť show s fakľami sa musí vystrihnúť, aby sme nepodpálili šapito, ktoré bolo zrazu uzavreté.

Hostia sa, na druhej strane, celý deň vyhrievali na slnku, hľadali pirátsky poklad a zúčastnili sa najdivnejších súťaži. Večer sa nahodili na kráľovskú hostinu. A na kapustnicu a zemiakový šalát si asi ani nespomenuli. 

Ozdobená palma a Santa na ťave boli predzvesťou mojich najpodivnejších Vianoc.

 Strávil si aj ty Vianoce v teplých krajinách? Aké boli?

 

Na Vianoce si radšej doma? Pozri si, kam môžeš cestovať počas ostatných mesiacov:

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.