You are currently viewing Na Modlivku za výhľadom do 4 štátov

Na Modlivku za výhľadom do 4 štátov

Vyhliadka na Devínskej Kobyle neobyčajného tvaru je ideálnou turistikou pre všetky vekové kategórie a v akejkoľvek obuvi. Niektorí sa odvážia aj v opätkoch.

Ako sa dostaneš k vyhliadke Modlivka na Devínskej Kobyle?

Vyhliadková veža stojí vo výške 514 metrov nad morom na vrchole Devínskej Kobyly, najvyššieho bodu Bratislavy. Nájdeš ju blízko bývalej raketovej základne na križovatke obľúbených značených turistických chodníkov, ktoré vedú z Devínskej Novej Vsi, Devína a Dúbravky.

Odporúčam si vybrať tú, ktorá začína v Dúbravke. Tam, na zastávku Alexyho, sa ľahko dostaneš autom aj autobusom. Ak cestuješ zo Starého Mesta, naskoč na zastávke „Centrum“ električku č. 4, a si tam do pol hodiny. Podobne ako autobusom č. 83 alebo 84 zo zastávok Zochova, Hodžovo námestie alebo SAV.

Prechádzka sa začína blízko kostola Ducha Svätého

Z Alexyho pôjdeš pešo. Prejdi okolo Lidlu a pokračuj po uliciach Pod záhradami, Vendelíska a Koprivnícka. Na tomto mieste sa zbadáš žlté značky. Sleduj ich smerom na križovatku pri Horánskej studni a pokračuj na Dúbravskú Hlavicu. 

Pri nej je parkovisko, ale býva plné, hlavne cez víkendy. Od Dúbravskej Hlavice kráčaj stále do kopca a čoskoro uvidíš rozpadnuté bunkre, a o chvíľu na to aj vežu.

Parkovisko pri asfaltovej ceste. Cieľom turistov je Modlivka na Devínskej
Ak chceš chodiť len krátko, zaparkuj na Dúbravskej Hlavici
Na vyhliadku sa ľahko dostaneš po žltej značke

Cestou hore si môžeš vybrať medzi lesnou a asfaltovou cestou, ktoré vedú vedľa seba. Celá túra od zastávky Alexyho by ti mala trvať 60-75 minút. 

Na niektorých miestach je prudšie stúpanie, inak je nenáročná. Zvládneš ju na bicykli, s deťmi alebo aj s detským kočíkom.

Asfaltová cesta v lese, vedie k Vyhliadke na Devínskej Kobyle
Asfaltovú cestu ľahko zdoláš na bicykli, s deťmi aj s kočíkom

Pozri sa na 4 krajiny z obrovského železného hmyzu

Stavba dlho očakávaného zázraku našej metropoly stála 180 000 eur. Je dielom architektonickej kancelárie Architekti Šebo Lichý, v ktorej sa inšpirovali okolitou prírodou.

Tvar veže totiž pripomína bojový postoj modlivky zelenej, vzácneho a významného obyvateľa Devínskej Kobyly. Rozdiel je iba jeden. Jej farba. Biela veža, ktorá váži cez 23 ton, vyniká na pozadí okolitej zelene.

Vyhliadka pripomína bojový postoj modlivky zelenej
Jedinečná konštrukcia ponúka jedinečný výhľad
Ľudia sa fotia na vyhliadke na Devínskej Kobyle
S výhľadom sa treba odfotiť rýchlo, lebo komáre

Telo veže je pôsobivé, no panoramatický výhľad má vyhliadka na Devínskej Kobyle stokrát lepší. Vďaka jej polohe na hranici 3 štátov nazrieš okrem Slovenska aj do Rakúska, Maďarska a Česka.

Výhľady môžeš obdivovať z 3 plošín na rôznych výškových úrovniach. Prvá má 14 metrov, druhá je o tri metre vyššie a tretia je na vrchole vo výške 20 metrov. Každá z platforiem je orientovaná na inú svetovú stranu. 

Ak chceš vedieť, na čo sa pozeráš, stačí sa pozrieť na smerovníky na plošinách. V prípade, že túžiš mať čo najlepší výhľad, choď na vežu, keď je slnečná a jasná obloha.

Ak chceš vedieť, čo vidíš, pozri sa smerovníky

Čo by si mal pred cestou na vyhliadku vedieť? 

Lokalita okolo modlivky je turisticky nerozvinutá. Nájdeš pri nej niekoľko lavičiek a 2 či 3 malé ohniská, inak tu nie sú žiadne služby pre návštevníkov. Ani len bufet a toalety.

Veľkým problémom, najmä v lete, sú komáre. Doslova som sa kúpala v silnom nepelente, a ani ten veľmi nepomáhal. 

Biela elegancia

Čo ešte môžeš vidieť pri vyhliadke na Devínskej Kobyle?

Devínsku Kobylu milovali turisti už pred postavením rozhľadne. Chápem prečo. Poloha je očarujúca a plná prekvapení.

Milovníkov histórie zaujme bývalá raketová základňa, ktorá bola súčasťou československej protileteckej obrany. Betónové silá, bunkre a kasárne, postavené v rokoch 1979 až 1983, sú zaujímavé a ľahko dostupné, ale v hroznom stave. Daj si pozor.

Ak sa chceš dozvedieť viac o geologickej histórii dnešného juhozápadného Slovenska, navštív Sandberg. Pozrieš si tu pôsobivé fosílie a z vrcholu môžeš obdivovať Bratislavu.

TIP NA ČLÁNOK: Loďou na Devín: pohodlne za parádnymi panorámami
Prečítaj si viac

Prejdi sa aj na miesto, kde sa ukrýva niekoľko ručne vyrezávaných a maľovaných totemov. Okrem nich ťa na mieste zvané Biele skaly pritiahnu skalné bralá a príjemný prírodný kút s ohniskom a lavičkami priamo pod dohľadom totemov. 

Veľkou atraktivitou tejto časti Bratislavy je aj hrad Devín, majestátna zrúcanina so stáročnou históriou a parádnymi výhľadmi. 

Poznáš dobre Bratislavu? Aké, možno nie celkom tradičné, miesta na výlet odporúčaš?

This Post Has One Comment

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.