You are currently viewing 6 zážitkov, ktoré sa oplatí zažiť v Nórsku

6 zážitkov, ktoré sa oplatí zažiť v Nórsku

Do Nórska som sa minulé leto (obdobie, keď tam prší len 6x do týždňa, nie 7) vrátila neraz. Niektorými miestami som len preletela, iné dostali šancu ukázať sa v plnej kráse. Tu sú tie, ktoré považujem za najkrajšie či najzaujímavejšie. To, čo jednoducho musíš zažiť v Nórsku.

1. Navštív mestá hrajúce všetkými farbami

Mám pobehanú väčšinu európskych metropol, ale nórska mi do zoznamu ešte nepribudla. Navštívila som iné, možno i krajšie mestečká.

Bergen ma zaujal najviac. Hoci som v ňom, paradoxne, strávila najmenej času. Mesto leží v objatí siedmych pohorí. Celý svet ho pozná pre nezameniteľnú atmosféra a šarm. Ukrýva sa v starých uliciach, dláždených lesklými kameňmi, na ktorých stoja neveľké drevené domy. Tie najstaršie z nich ležia v časti zvanej Bryggen.

Po stáročia bola veľmi živou a dôležitou štvrťou. A hoci ju poničil požiar, stále je neskutočná. Pôsobí, akoby sa vôbec nezmenila. Rekonštruované stavby totiž stoja na základoch z 12. storočia. Dnes sú v nich obchodíky so suvenírmi a múzeá. A Bryggen, plný atrakcií, medzi ktorými vyniká Fishmarket i pevnosť Bergenhus, je veľmi živým skanzenom.

Pohľad z diaľky, z lode.

Bergen je typické veľkomesto. S kultúrnymi a nákupnými možnosťami, nočným životom. Je tiež východiskovým bodom k dvom z najkrajších fjordov. Príroda, ľadovce a aktivity ako potápanie, kajak, trekking a lezenie sú k nemu bližšie, než by sa zdalo. Prístupné sú v rámci organizovaných výletov. A vďaka fantastickej infraštruktúre aj na vlastnú päsť.

Od Tromsa, známeho tým, ktorí túžia obdivovať polárnu žiaru, som veľa nečakala. O to viac ma prekvapilo. Očarila ma typická severská architektúra mesta, ktoré má najviac tých najstarších drevených domov v Nórsku. I počasie. Bolo to snáď jediné miesto, kde nám svietilo slnko. A tiež ponuka atrakcií na prvý pohľad malého Tromsa.

Stojí tu niekoľko múzeí, premáva turistický vlak. Naj je ale most, spájajúci mesto ležiace na niekoľkých ostrovoch. Je výborným vyhliadkovým bodom. Z výšky si užiješ centrum, ale i vzdialenejší prístav, kde kotvia „tie obrovské lode“. Vedie ním pešia a cyklistická cesta až k „Artic Cathedral“.

Most v nórskom Tromse.
Oplatí sa zísť až dole k brehu, za sklady. Odtiaľ je pohľad na starý prístav i most najkrajší. Len pozor, kamene sa šmýkajú, ľahko sa ti môže stať, že sa okúpeš.

Ďalšou zaujímavou časťou je malý prístav. S promenádou plnou kaviarní a reštaurácii. Na ich terasách si vychutnáš kávu. I pohľad na lode hojdajúce sa na vode s katedrálou v pozadí.

Arktická katedrála z druhého brehu.
Pohľad na Tromso z mostu.

Alesund vstal z popola ako bájny fénix. Už pred viac ako storočím ho zničil požiar. Postavený z dreva zhorel za noc celý. Až na jediný dom. Vybudovali ho znovu. Akurát z kameňa, tehál a malty. Aby sa situácia neopakovala. Štýlu, v ktorom je vybudovaný, tu hovoria Jugendstil (secesia). Jeho najtypickejším predstaviteľom je lekáreň Swan, snáď najkrajšia budova Alesundu.

Voda, mosty a farebné budovy. Klasika, ktorá Alesundu svedčí.

Mesto je dnes turistickým centrom regiónu a patrí k najnavštevovanejším v Nórsku. Turisti v ňom ale nekončia, mieria k fjordom, na ostrovy Giske a Godoy, na zasnežené štíty Sunnmørských Álp.

Ostrov Giske a nevídaná kombinácia – hory a „karibské“ pláže.

2. Pozdrav nórsku kráľovskú rodinu fjordov

Nórsko je monarchiou. Už pekných pár rokov mu vládne kráľ Harald. No nie o ňom som chcela. Ale o fjordoch Sogne a Hardanger. O kráľovi a kráľovnej fjordov. Veď čo iné sa dá v tejto severskej krajine odporúčať?

Vodopád pri fjorde Geiranger

Kráľovnú som nevidela. Stačí ale jeden pohľad na Sognefjord, a pochopíš, prečo mu prischol kráľovský titul. Je najdlhší (cez 204 km) a najhlbší (1.3 km), obkolesený mohutnými horami. Má niekoľko ramien, prerážajúcich si cestu strmými pohoriami, ktoré končia pri malých, fotogenických dedinách.

Jeho najznámejšou časťou je Naerofjord. Táto vetva to dotiahla až do zoznamu UNESCO, hoci má len 17 kilometrov. Takmer po celej jeho dĺžke sa týčia ostré bralá, z ktorých sa rúti vodopád za vodopádom.

Pre Naerofjord sú typické aj hrozivé horské cesty.

Podobne ako v Geirangerfjorde, ktorý je tiež súčasťou UNESCO. Takisto láka vysokými vodopádmi, ale i izolovanými farmami a panenskou prírodou.

Obec Geiranger i fjord, pri ktorom leží, je najlepšie navštíviť mimo hlavnej turistickej sezóny. Inak ťa „dorazí“ obrovské množstvo ľudí, na ktoré skrátka dedinka nemá kapacitu.

Fjordy sú najkrajšie z vody. Ťažko nájdeš v Nórsku niečo úžasnejšie než plaviť sa fjordom. Výlety „po vode“ sú v ponuke pre každého. Vybrať si môžeš všetko od väčších lodí, cez motorové člny či kajaky. Plavby môžeš absolvovať z miest Bergen, Flaam, Gudvangen a Geiranger.

Lodný výlet z mestečka Flam.

3. Pozri sa na Nórsko z vtáčej perspektívy  

Trollstigen. Trolltunga. Preikestolen. Stegastein. Vyhliadkové body, ktoré nemusím ani predstavovať. Za každým rohom nájdeš v Nórsku neskutočný pohľad z hora. Tie najznámejšie výhľady krajiny sú za odmenu. Vedie k nim dlhá cesta náročným, často zamrznutým terénom.

Túra na Špicbergoch

No sú aj také, kam ťa vyvezie autobus. Tie, ktoré sú zdolateľnejšie. K mojim najobľúbenejším patrí najsevernejší bod Európy, North Cape. Na kraji sveta nájdeš oceľový glóbus, všade sa pasúce soby i úchvatný výhľad na mohutné útesy, týčiace sa nad večne búrlivým morom.

Krásu miesta ešte podčiarkuje polárny deň.

Za cestu stojí i vrch Dalsniba. Atrakciou je jazda úzkou cestou s 24 ostrými zákrutami. Ale hlavne pohľad z výšky 1500 metrov nad morom na ten najkrajší fjord.

North Cape a Dalsniba trpia rozmarmi nórskeho počasia. Veľmi ľahko sa ti môže stať, že pre hmlu neuvidíš ani dva metre pred seba.

Geirangerfjord z veľkej výšky.
Ďalšia hrozitánska cesta.

Ak ťa to skôr ťahá do miest, zaujme ťa vyhliadka Aksla v Alesunde. Hoci je vysoko nad mestom, dostaneš sa k nej veľmi ľahko. Premáva tam mestská doprava a turistický vláčik. Ak máš chuť na prechádzku, stačí zdolať 418 schodov. Stojí za to zastaviť i v polovici trasy. Je tam sklenená platforma, na ktorej máš pocit, akoby si sa vznášal nad fjordmi, morom i malými ostrovmi, kde sa rozprestiera mesto.

V mestách Tromso a Bergen sú i lanovky. Ulriken643 leží na najvyššej (643 m) zo slávnych 7 hôr v Bergene. Tá v Tromse premáva z a do výšky 421 m zo Storsteinen.

Obe lanovky sú v sezóne až príliš populárne, ak meste zakotví výletná loď, stráviš v rade i hodinu. Takisto sa im vyhni, ak je škaredo, veľa neuvidíš.

4. Vyraz na výlet jednou z top železničných tratí sveta

Výlety vlakom mám (po tých lodných) najradšej. Po železnici Bar – Belehrad do mojej zbierky pribudol ďalší unikát. Jazda jednou z najkrajších (i najstrmších) železničných tratí sveta (kam ju zaradil Lonely planet traveler). Klišé? Možno. Ale jednoznačne hodné návštevy.

 „Flamsbana“ vyráža z malej obce Flam. Starobylú železnicu otvorili v roku 1936 ako pokračovanie nemenej známej trate Oslo – Bergen, s ktorou sa stretáva v meste Myrdal. Jej cieľom bolo zaistiť dopravu do ťažko prístupného fjordu Sogne.

Trať je dlhá 20 km. Presne toľkými tunelmi prejdeš. 18 z nich prekopali doslova ručne. Za hodinu jazdy uvidíš tie najdivokejšie a najpozoruhodnejšie časti nórskej krajiny. Rieky pretínajúce hlboké údolia, obrovské vodopády padajúce zo strmých hôr s nemiznúcou snehovou špičkou. Vysoké kopce striedajúce odľahlé údolia.

I očarujúci Aurlandsfjord. Highlight celej jazdy pre mňa bol Kjosfossen. Vodopád, pri ktorom sme mohli i vystúpiť a obdivovať ho v plnej kráse. Hučiaci v lete, ozdobený ľadom a snehom v zime.

Uprostred vodopádu stojí tajomná žena s dlhými vlasmi a červenými šatami, tancujúca na nórsku ľudovú pieseň. Je to Huldra, nepolapiteľný lesná duša zo severskej mytológie.

5. Prevez sa po Atlantic road

Ceste vedúcej popri pobreží, i cez Atlantický oceán, hovoria aj nórsky konštruktérsky zázrak. Dnes po nej „lietajú“ hlavne turisti. Ako to už s takýmito „atrakciami“ býva, jej pôvodný účel bol a je iný – spojiť izolovaný ostrov Averøy s pevninou. Jedna z najdramatickejších ciest vedie z dediny Vevang  do dediny Kårvåg. Doslova skáče z ostrovov a ostrovčekov. Spája ich 8 mostmi,  medzi ktorými dominuje Storseisundet. Isto naň budeš čumieť s otvorenými  ústami.

Cesta dlhá 8 kilometrov je dnes národným kultúrnym dedičstvom. Miestom, kde si (vraj) užiješ ten najkrajší „road trip“ sveta. Okrem toho, dramatický úsek a most Myrbærholm je obľúbeným miestom pre rybárov.

Z tohto uhla vyzerá ako skokanský mostík.

6. Vydaj sa na výlet do minulosti v nórskych skanzenoch

Tradičné drevené domy (aj) s trávou na streche sa z krajiny pomaly vytrácajú. Stále ich ale vidieť v skanzenoch podobných našej Vychylovke. Ja som navštívila až dva. Romsdal Museum, ktoré je jedným z najväčších a najrozsiahlejších ľudových múzeí v Nórsku. Len v jednej z jeho častí, pri meste Molde, stojí takmer 50 budov – stajní, dielní, farmárskych domov.

Všetko z regiónu Romsdal od 16. do 20. storočia. Domy, ktoré doslova pozbierali a premiestnili, sú zariadené i zvnútra. Aby si mal predstavu, ako sa v nich kedysi žilo. Múzeum je zasadené do prekrásneho prostredia. S jazerom v strede skôr pripomína park.

Múzeum Sunnmore.

Podobné je i múzeum Sunnmøre, ktoré je ešte o pár domov väčšie, park krajší a rozľahlejší ako ten v Molde. Takisto sú tu zbierky ukazujúce život a prácu ľudí od doby kamennej až po dnešok. Tentoraz z regiónu Sunnmøre. Staré budovy a ich interiér ťa vezmú na výlet do minulosti.

Odhalia, ako sa žilo i stavalo od stredoveku do 20. storočia. Okrem starých domov sú tu krásne drevené lode, medzi ktorými sa vynímajú repliky tých vikingských.

Nórsko je obrovské. Isto máš aj ty obľúbené miesto, ktoré som zatiaľ nestihla navštíviť. Podeľ sa oň v komentároch.

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.