You are currently viewing Žilina a 6 tipov na top zážitky, ktoré si odtiaľ musíš odniesť 

Žilina a 6 tipov na top zážitky, ktoré si odtiaľ musíš odniesť 

Mesto Žilina je hádam najviac známe pre futbalový klub a hrady v jeho okolí. Lietava, Strečno či Starhrad lákajú mnoho milovníkov týchto prevažne stredovekých pamiatok.

Za zastávku však isto stojí aj samotná Žilina. Jej tajomstvá odhalíš v podzemí aj z výšky kedysi dôležitej obrannej veže. Vyrazíš tu na zámok, k vode i na výborné pivo. Ako, kedy a kde? Poradím ti v článku.  

1. Burianova veža a okolie 

Žilina má skutočne krásne a príjemné centrum. Očarilo ma najmä Hlinkovo námestie, kde sa navyše konal streetfood market s koncertom.

Magická Žilina

Z toho smeru, od fontány v tvare srdca, je veľmi pekný pohľad na dominanty mesta – na budovu divadla, Katedrálu Najsvätejšej Trojice a Burianovu vežu.

Posledná menovaná pamiatka pozýva aj na prehliadky, ktoré sú navyše úplne zadarmo. Začínajú od bočného vchodu pri divadle, kde sme najskôr vošli do malej miestnosti s 3D modelom Žiliny.

Sprievodkyňa nám porozprávala o 46 metrov vysokej veži zo 16. storočia, ktorá bola zvonicou i pozorovateľňou. Potom nás „vyslala“ hore strmým schodiskom.

Pozor, zvon!

Tesne pred výstupom na vyhliadkovú terasu sme, tí vyšší doslova, narazili na obrovský zvon. 2785 kilogram vážiaca „obluda“ stojí priamo v ceste a hlavu nepozorného turistu už rozbila.

V malom priestore veže je „napchatých“ spolu 6 zvonov. Najväčšou atrakciou je isto výhľad. Ako na dlani je divadlo, vedľa stojaca katedrála i Hlinkovo námestie.

Veľmi pekný je pohľad na červené strechy a priečelie Sirotárskeho kostola s pozadím kopcov, na ktorých stojí i hrad Lietava. 

Sused – Katedrála Najsvätejšej Trojice
Mariánske námestie je krásne z každého uhla

2. Gotické pivnice

Nič neláka v rozhorúčený deň viac, než sa ukryť v podzemí. Možné to je aj na Mariánskom námestí, konkrétne pod kostolom Obrátenia sv. Pavla (volajú ho aj Sirotársky kostol).

Priestorom ukrytým niekoľko metrov pod námestím ľudia hovoria i katakomby, to však nie je presné. Úplne pôvodne boli meštianskymi domami.

Od stredoveku, kedy ich postavili, sa však námestie menilo a dvíhalo do takej miery, že sa stali pivnicami. Neskôr predsa boli aj miestami posledného odpočinku.

Poskytovali tiež úložné priestory pre tovar od uhlia po potraviny. Boli, v čase druhej svetovej vojny, úkrytom a nemocnicou.

Temné podzemie Žiliny

Dnes sú po rekonštrukcii aspoň z časti prístupné na prehliadky so sprievodcom. Počas asi 45-minútovej návštevy, ktorej sa môžu zúčastniť aj deti, sme sa prešli temným a stiesnenými priestormi.

Stredovekí obyvatelia asi do veľkej výšky veľmi nedorastali, pretože aj tí nižší z nás si museli stále dávať pozor na hlavu. Hovorí sa, že pivnice sú pod celým námestím.

Vraj dokonca existovala tajná chodba, ktorá viedla až na Budatínsky zámok. Prehliadnuteľná časť však nie je veľmi rozsiahla, veľa z chodieb je dnes zasypaných.

Aj to, čo sme počas prehliadky videli, bolo zaujímavou cestou do histórie. Sprievodkyňa nás nechala vliezť do všetkých možných zákutí. Porozprávala, ako sa jednotlivé priestory stavali a využívali.

Ukázala nám prieduchy, ktoré boli ešte i dnes ako „odpočúvacie zariadenie“ toho, čo sa deje na Mariánskom námestí. 

Dnes podzemie, kedysi námestie

3. Letné podujatia v meste Žilina

Podobne ako iné mestá na Slovensku, aj v Žiline to počas horúcich prázdninových mesiacov žije.

Ako mi ukázal plagát miestneho Kultúrneho leta, konajú sa tu koncerty, športové podujatia, výstavy, festivaly pre deti, mládež, ale aj pre milovníkov piva či vína.

Zábava pritom býva v meste až do začiatku októbra. Čo sa v Žiline konalo v čase mojej návštevy som neskúmala, predsa len som mala na programe dosť.

Stredovek sa vrátil

Veľmi ma preto prekvapilo hlavné Mariánske námestie, kde boli rozložené stany. „Ubytovali“ sa v nich návštevníci z veľmi dávnej minulosti, aby prišli na Stredoveký deň.

Podujatie, ktoré sa konalo už 16-krát bolo veľmi príjemným zážitkom. V stredovekej uličke som stretla najrôznejších remeselníkov – kováčov, hrnčiarov, kožiarov, výrobcov sviečok a mnohých iných.

Kuchyňa z minulosti

Všetci predvádzali svoje umenie a nechali návštevníkov, aby si tiež vyskúšali stroje ako stredoveký sústruh. Ochutnať sme tiež mohli kuchyňu z minulosti.

Nechýbala dobová zver – sokoly, ani historické zbrane. Malí i veľkí si mohli zastrieľať z luku či šermovať.

Remeselníci a celé stredoveké osadenstvo privítalo návštevníkov sprievodom a celé mesto rachotiacimi strelami z dela. Rozlúčili sa s nami až za tmy parádnym fakľovým sprievodom, ktorý na chvíľu ožiaril celé námestie.

Sviečky vyrábali už veľmi dávno

4. Budatínsky hrad

Pred cestou som mala o najznámejšej pamiatke Žiliny pochybnosti. Hrad totiž nie je na kopci a z niektorých uhlov vyzeral na fotkách ako taký smutný kaštieľ.

O to príjemnejšie ma miesto prekvapilo. Pamiatku, ktorej história siaha až do 13. storočia, veľmi pekne zrekonštruovali. V areáli nájdeš príjemnú kaviareň, vo vnútri zase múzeum.

Budatínsky hrad od kaplnky

Venuje sa najmä hradu a mestu Žilina. Zariadený je dobovým interiérom, ktorý ukáže, ako hradní páni vyzerali, jedli, lovili či chodili na toaletu.

Hradné WC patrí k zaujímavejším kúskom, ako sú napríklad expozícia hodín, uhorský kartografický poklad – mapa, ktorá bola kedysi prísne tajná či trojrozmerné modely Budatínskeho hradu v rôznych obdobiach.

V priestoroch sa striedajú dočasné výstavy, tentoraz bola o lietajúcom kráľovi našich hôr – orlovi skalnom.

Páčila sa mi tiež možnosť vystúpiť do veže s výhľadom na mesto, podivný kostol a park, v ktorého areáli som si pozrela (bezplatne) malú kaplnku.

Výhľad z hradu

Od nej zachytíš hrad zo zaujímavého uhla. Ukazuje sa aj medzi stromami rozľahlého parku. Cestičky, ktoré ho križujú, vedú až k sútoku riek Váh a Kysuce.

Akurát v poslednom momente ťa zastaví zamknutá brána. V Žiline rekonštruujú železničné priecestie a cyklotrasa, ktorá za bránou začína, je neprístupná.

Kvalitne som sa vďaka tomu domotala pri chôdzi k hradu. Cestou, ktorú mi ukázali mapy, sa ísť nedalo, a tak som prešla cez osadu a na punk cez koľajnice.

Aby si sa tomu vyhol, prejdi cez koľaje podchodom ešte na stanici, alebo choď k hradu autobusom. Lístok si kúpiš cez sms, v automate aj v aplikácii UBIAN

5. Vodné dielo a výlety po okolí 

Ja som mala v Žiline len dva dni. Jeden som si vyhradila na zážitky v meste, druhý som strávila na hrade Lietava. Zrúcanina, ktorá u nás patrí k najväčším, ma očarila, preto som jej venovala samostatný článok.

K vodnému dielu, ktoré na rieke Váh vybudovali primárne na výrobu elektrickej energie, som sa preto len zbehla pozrieť.

Pre domácich je veľmi obľúbeným oddychoviskom predovšetkým v lete, kedy sa mení na raj nielen vodných športov.

Napríklad v športovo-rekreačnom areáli nájdeš ihriská na plážový volejbal, ale i bary s vodnou fajkou. Príjemné posedenie nájdeš tiež nad neďalekou Jamou Celulózka, kde objavíš domácich rybárov.

Vyrába elektrinu aj pozýva za rekreáciou

Okolo rybníka, vodného diela a popri Váhu vedie asfaltový chodník, ktorým sa dá korčuľovať i bicyklovať. Cyklocesta spája priehradu s Budatínskym hradom. Dostať sa ňou dá priamo do jeho záhrady. 

Vybrať sa však môžeš aj opačným smerom k obci Nezbudská Lúčka. Prejdeš cez Mojš, kde je príjemná vyhliadka aj detský zábavný park.

Atraktívnym cieľom pri cykloceste a meste Žilina je Strečno a jeho hrad, pod ktorým môžeš splaviť Váh na plti.

Na druhý breh ťa zláka Rozprávkový les a unikátny lom Nezbud, kde kedysi ťažili asfalt.

Zbierku hradov o pár kilometrov ďalej doplní Starhrad. Nielen táto časť okolia Žiliny pozýva na turistiku lesmi a horami za parádnymi výhľadmi a vyhliadkami.

Jama Celulózka

 7. Kam za pivom v meste Žilina

Žilina bola kedysi mestom kvalitného piva, lenže to bolo ešte v 19. storočí. Potom sa z nej tradícia varenia zlatého moku vytratila.

Vrátila sa až v posledných desaťročiach. V meste som navštívila dve pivné lokality. Jednou z nich bol horský pivovar Vŕšky.

Ten má sídlo v Terchovej a ich pivo je z horskej vody z Malej Fatry. Pred pár rokmi začali variť aj v Žiline, no ich priestory nie sú veľké.

Stačí to na výrobňu a okienkový predaj. Okrem klasického ležiaku majú tiež medové, tmavé a polotmavé pivo. Chutilo mi, hoci bolo fľaškové.

Nevieš si vybrať? Skús ochutnávku

Nabudúce nájdem podnik, kde ho čapujú, ako je to v prípade značky Beervana. Na okraji historického centra Žiliny majú na výčape až 12 pív, ktoré pravidelne obmieňajú.

Dennú ponuku vždy aktualizujú na stránke aj so zostatkom, aby si vedel, ako veľmi sa máš za obľúbeným pivom ponáhľať.

Okrem slovenských a českých remeselných pív varia aj svoje. Je naozaj v pestrej palete druhov a chuťových profilov.

Mne najviac sadol Born To Be Sour Passion fruit. Ak si nevieš vybrať, stav na ochutnávku 4 menších pív.

V tomto podniku aj varia, pečú pizzu, netuším však akú. Veľmi dobrú mali v podniku Pizza Pasta vo foodcourte miestneho Auparku.

Je ti Žilina známa? Odporuč nám, kam sa vybrať za top zážitkami

Pridaj komentár

Jana Kristeková

Závisláčka od cestovania, ktorá sa plaví svetom na palube zaoceánskeho kolosu. A píše o tých naj miestach a momentoch, na ktoré pri tom narazila.